Kompromis ryzyko-zwrot jest niewątpliwie kluczowy, jeśli chodzi o inwestowanie. Mówiąc wprost, aby osiągnąć wyższe prawdopodobieństwo zwrotu, musimy podjąć większe ryzyko, ale czy wszyscy inwestorzy są gotowi podjąć ryzyko? W tym miejscu w grę wchodzi profil ryzyka. Preferencje inwestorów są zatem kolejną zmienną, którą należy wziąć pod uwagę, niezależnie od tego, czy inwestuje się pośrednio, czy poprzez doradców finansowych lub pośredników. Profil ryzyka jest pozycją priorytetową i to na tej podstawie należy budować różne modele, które dążą do maksymalizacji wyników inwestycyjnych.
Czym jest profil ryzyka inwestora?
Profil ryzyka określa relację między ryzykiem, które klient jest skłonny przyjąć, a zwrotem, jaki chce osiągnąć ze swojej inwestycji. Jak wiadomo inwestowanie na giełdzie czy w kryptowaluty dla wielu osób jest zagadką. Nawet pomimo tego, że istnieją artykuły określające zasady inwestowania. Dlatego profil inwestora służy jako punkt wyjścia do podejmowania najlepszych decyzji finansowych. Tylko na podstawie znajomości tego profilu możliwe będzie podejmowanie własnych decyzji lub skorzystanie z doradztwa w zakresie wyboru najbardziej odpowiednich produktów finansowych. Nie należy zapominać, że wachlarz produktów jest ogromny — od bezpieczeństwa lokaty po zmienność kryptowalut.
Rodzaje profilu ryzyka
Profil inwestora konserwatywnego
Główną cechą profilu inwestora konserwatywnego jest to, że jego główną troską jest zachowanie kapitału, to, że jest on utrzymywany i nie ponosi strat. Jest też druga strona medalu — wybierane inwestycje są bardziej ograniczone i skupiają się na produktach spełniających szereg wymagań.
Umiarkowany profil inwestora
Drugi profil ryzyka to profil inwestora umiarkowanego, który poszukuje równowagi pomiędzy ochroną swojego kapitału, przy jednoczesnym ponoszeniu strat, a uzyskaniem wyższej stopy zwrotu. Ten rodzaj profilu ryzyka kojarzy się zwykle z inwestorem długoterminowym, który nie dąży do szybkiego wzrostu aktywów, a raczej do stabilnego ich zwiększania w czasie. Inwestycje w tym profilu ryzyka mają zatem inną charakterystykę.
1. Większa liczba możliwości, w tym fundusze i papiery wartościowe o stałym dochodzie i akcje, w tym fundusze aktywnie zarządzane i fundusze indeksowe.
2. Akcje są zwykle ograniczone do około jednej trzeciej całości (30%-35%).
3. Wymaga większej wiedzy na temat produktów finansowych.
4. Nacisk na dywersyfikację, łączenie większej liczby inwestycji niż w profilu ryzyka inwestora konserwatywnego.
5. Poszukiwanie rentowności ma na celu zysk powyżej poziomu inflacji, ale w ograniczonym zakresie.
6. W tym profilu zaleca się utrzymanie, a nie wycofanie inwestycji na okresy dłuższe niż pięć lat.
Agresywny profil inwestora
Trzecim rodzajem profilu ryzyka jest profil inwestora agresywnego lub zdeterminowanego, który dąży do osiągnięcia wyższych zysków, a więc podejmuje wyższe ryzyko. Cel osiągnięcia najlepszych wyników prowadzi do inwestycji o bardziej agresywnej charakterystyce niż profil inwestora umiarkowanego.
1. Ilość akcji wynosi dwie trzecie, lub więcej całego portfela.
2. Uwzględnione są ryzykowne produkty poza akcjami, takie jak produkty pochodne lub fundusze, które w nie inwestują.
3. Horyzont czasowy jest długi, z reguły ponad 8-10 lat, gdyż mogą łączyć lata z dużymi zyskami z innymi w stratach.
Jak ustalić poziom ryzyka?
Nie ma wzoru na obliczenie poziomu ryzyka, ale obliczenie profilu ryzyka odbywa się zwykle poprzez kwestionariusz, połączony z danymi o Twoim majątku, w którym ustala się dwa kluczowe punkty, które wydają się podobne, ale są bardzo różne.
Poziom tolerancji strat
Są to preferencje inwestora w stosunku do różnych inwestycji, a zwłaszcza preferencje w zakresie zakładania potencjalnych strat.
Zdolność do podejmowania ryzyka
Dzięki analizie aktywów wiedza o tym, ile i jak długo można inwestować bez konieczności sprzedaży jest szczególnie ważna dla umiarkowanego profilu inwestycyjnego lub agresywnego profilu inwestycyjnego. Ostatecznie profil ryzyka jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed inwestycją.
Źródło: https://inwestum.pl/