Każdy z nas ma dobre i złe nawyki. Te pierwsze pomagają żyć zdrowiej, osiągać nowe cele i gromadzić dobra materialne, dlatego warto je pielęgnować. Niestety, te złe są zwykle łatwiejsze do kultywowania. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z posiadania złych nawyków, dopóki ich nie zidentyfikujesz. Gdy to zrobisz, spróbuj zastąpić szkodliwe zachowanie pozytywnym. Nie jest to proste i może zająć Ci tygodnie a nawet miesiące, ale warto przełamać rutynę i wyrobić w sobie dobre nawyki.
Najpierw zidentyfikuj codzienne zachowania, które na dłuższą metę Ci szkodzą. Bezmyślne podążanie za codzienną rutyną prowadzi do wykształcenia złych przyzwyczajeń. Przykładem jest uzależnienie od cukru. Jeśli za każdym razem kupujesz słodką drożdżówkę w drodze do pracy i kolejną w drodze powrotnej, możesz nawet nie zauważyć, kiedy staje się to szkodliwym nałogiem, bo powoduje, że spożywasz za dużo cukru w ciągu dnia. To samo stanie się, jeśli codziennie kupujesz kawę z automatu lub w przydrożnej kawiarni – dodatkowy cukier lub syrop to wiele dodatkowych pustych kalorii w ciągu roku.
Tak samo sytuacyjnie można uzależnić się od palenia. Jeśli przyzwyczaisz się do wychodzenia na przerwę na papierosa razem ze współpracownikami, prędko opary dymu przestaną Ci przeszkadzać, a nawet zaczniesz je kojarzyć z przyjemnym momentem wytchnienia i sympatyczną pogawędką. Im dłużej to trwa, tym bardziej utrwala się zły nawyk i potem trudniej jest go zwalczyć. Poza tym kilka papierosów dziennie to wciąż ponad tysiąc papierosów rocznie!
Istnieje wiele przykładów złych nawyków żywieniowych, na przykład picie słodkich napojów gazowanych lub jedzenie posiłków typu fast food. Nadanie problemowi konkretnej nazwy pomoże Ci z nim walczyć.
Gdy już zidentyfikujesz zły nawyk, poszukaj odpowiedniego substytutu. Możesz zacząć żuć gumę za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na papierosa. Pamiętaj jednak, by nie żuć gumy dłużej niż kilka minut i nie narażać szczęki na urazy. W rzuceniu palenia pomogą Ci zarówno gumy z nikotyną (gdzie stopniowo będziesz zmniejszał dzienną dawkę) jak i gumy antynikotynowe (które zmniejszają ochotę na papierosy).
W przypadku uzależnienia od cukru – zamiast kupować słodzoną kawę lub drożdżówkę w drodze do pracy, zabierz ze sobą przenośny kubek termiczny ze zdrowszą kawą, którą zaparzysz samodzielnie w domu, a także pojemnik ze smacznymi kanapkami z pieczywa pełnoziarnistego. W ten sposób zjesz pełnowartościowy posiłek, zaoszczędzisz pieniądze, ograniczysz cukier i zadbasz o środowisko (nie używając papierowych kubków).
Im więcej pozytywów możesz znaleźć w nowym dobrym nawyku, tym bardziej będziesz zmotywowany, by go wciągnąć go do swojego planu dnia. Dlatego warto łączyć cele – rób coś zdrowego dla swojego ciała i dla środowiska czy też oszczędzaj pieniądze, jednocześnie pomagając Twoim przyjaciołom. Możliwości są nieskończone! Moralne postępowanie pomoże Ci znaleźć siły, by wzmocnić dobry nawyk. W końcu każdy z nas chce czuć, że postępuje właściwie!
Wyobraź sobie, że zmieniasz pięć złych nawyków, które negatywnie wpływają na Twoje zdrowie, finanse i produktywność w pięć dobrych nawyków, które pozytywnie wpływają na Twoje życie. Przyjemna wizja, prawda?
Nie stanie się to z dnia na dzień, ale warto podjąć to wyzwanie. Drobne zmiany z dnia na dzień pozwolą Ci przejść do dużych życiowych zmian. Odniesiesz wiele korzyści a Twoje poczucie własnej wartości wzrośnie. Jeśli będziesz potrafił poradzić sobie z własnymi niedoskonałościami, wyzwania dnia codziennego będą sprawiać Ci mniej problemów. W końcu możemy kontrolować tylko własne świadome reakcje a świat zewnętrzny był, jest i będzie nieprzewidywalny.
Dlatego naucz się żyć w zgodzie z samym sobą i nie krzywdź się złymi przyzwyczajeniami. Dobre nawyki nie pozwolą, by zżarły Cię stres, nuda czy kryzys w pracy lub w domu. Dzięki nim będziesz wiedział, że poradzisz sobie w każdej sytuacji.