Jeśli zacząłeś już myśleć o standardzie życia, jaki chcesz prowadzić na emeryturze, ten artykuł Cię zainteresuje. Choć może to brzmieć jak prosty proces, nie należy lekceważyć znaczenia planowania płynnej i bezproblemowej emerytury.
Jeśli już zaczęli Państwo planować swoją emeryturę, ważne jest, aby od czasu do czasu przeglądać swój plan w celu dokonania wszelkich niezbędnych zmian, ponieważ okoliczności zmieniają się z roku na rok. Wychodząc z założenia, że żaden plan emerytalny nie jest niezawodny, dokonajmy przeglądu kilku najczęstszych błędów, które – jeśli nie zostaną w porę zidentyfikowane – mogą stać się problemem. Poniżej omawiamy to bardziej szczegółowo.
Nieoszczędzanie
Innym częstym błędem emerytalnym jest nie oszczędzanie lub zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem planu oszczędnościowego. Rady ekspertów mówią o tym, aby oszczędzać od samego początku naszego życia zawodowego, choć zrozumiałe jest, że nie zawsze możliwe jest utrzymanie stałej kwoty oszczędności. Wielką zaletą wczesnego rozpoczęcia oszczędzania jest to, że łatwiej będzie oszczędzać małe kwoty w dłuższym okresie czasu niż duże kwoty w krótkim czasie. Jak oszczędzać na emeryturę? Podpowiedź w linku.
Brak planowania z wyprzedzeniem
Najczęstszym błędem jest zostawianie emerytury „na później” zamiast podjęcia działań na kilka lat przed terminem, tak abyśmy mogli podjąć działania i zapewnić sobie solidną pozycję finansową na te emerytalne lata. Ważne jest, aby oszacować, ile otrzymamy na podstawie naszych składek, ocenić wydatki, które będziemy nadal ponosić i ocenić, czy konieczny jest dodatkowy plan emerytalny, aby zagwarantować sobie lepszy dochód.
Planowanie przejścia na emeryturę i brak okresowego przeglądu planu
Gospodarka jest zmienna i podlega wydarzeniom poza naszą kontrolą, więc budżety, które są odpowiednie na jeden rok, mogą nie być odpowiednie na rok następny. Tym samym plany emerytalne powinny być corocznie weryfikowane i korygowane, tak aby liczby odpowiadały aktualnej gospodarce. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy, że zostaniemy zaskoczeni, gdy okaże się, że pieniądze, na które liczyliśmy, nie wystarczą już na pokrycie podstawowych wydatków.
Niedoszacowanie wydatków
W ramach przygotowywanego planu finansowego należy koniecznie uwzględnić wydatki, które pojawiają się wraz z wiekiem – zdrowotne, mieszkaniowe, transportowe czy nawet zadłużenie. Jeśli masz problemy zdrowotne, które wymagają długotrwałego i/lub kosztownego leczenia, powinieneś wziąć to pod uwagę przy obliczaniu budżetu, którego będziesz potrzebował.