Hale produkcyjne to miejsca, w których powstają różnorodne produkty, nierzadko na ogromną, światową skalę. Przestrzenie tego typu powinny być maksymalnie komfortowo i nowocześnie wyposażone. Nie ma mowy o tym, że w takich halach mogłyby znaleźć się przypadkowo dobrane i zestawione sprzęty. Warto wiedzieć więc, że ogromną rolę w przestrzeniach tego rodzaju pełnią nowoczesne suwnice. Jakie zaś hale produkcyjne uważa się dziś za największe na świecie? O tym w poniższej publikacji.
Hala Boeing Everett
Drugą na świecie pod względem wielkości halą produkcyjną jest ta, która znajduje się w Waszyngtonie na terenie Stanów Zjednoczonych. W hali Boeing Everett produkowane są samoloty Boeing, a metraż tej przestrzeni wynosi 398 000 mkw.
Szczególną uwagę zaś warto zwrócić na wysokość hali, dzięki której obiekt ma wielką objętość – na poziomie 13 300 000 metrów sześciennych. W hali w Waszyngtonie produkowany jest także flagowy samolot Boeinga – 787 Dreamliner.
Hala w fabryce Volkswagena
Na uwagę spośród światowych hal przemysłowych z pewnością zasługuje hala stanowiąca siedzibę firmy Volkswagen. Obiekt o powierzchni 297 000 mkw. mieści się w Wolfsburgu i pozwala produkować rocznie 800 000 samochodów.
Ciekawostką może być to, że na terenie hali znajduje się także poświęcony Volkswagenowi park rozrywki.
W hali 1B w fabryce Volkswagena zatrudnionych jest 70 000 osób.
Hala produkcyjna Tesli
Gigafactory 1 jest ogromną halą produkcyjną, w której wytwarzane są akumulatory oraz różne inne podzespoły stosowane w samochodach elektrycznych. Za produkcję w tej liczącej 492 000 mkw. hali odpowiada Tesla, a sam obiekt znajduje się w Nevadzie w USA.
Budynek, w którym produkuje się części do samochodów elektrycznych, jest piętrową halą, wybudowaną na powierzchni blisko 200 000 mkw.
Suwnice niezastąpione na produkcji
W wielkich halach produkcyjnych, jak i obiektach magazynowych czy przemysłowych do osiągnięcia najwyższej wydajności pracy niezastąpione jest wykorzystanie najnowocześniejszych urządzeń i maszyn.
Do grupy takich zaliczyć należy z pewnością suwnice. Spośród ich odmian w halach produkcyjnych najlepiej sprawdzają się znane z najwyższego poziomu niezawodności suwnice zautomatyzowane.
Szeroki wybór tego rodzaju urządzeń dźwignicowych znaleźć można w bogatej ofercie cenionego producenta z branży, firmy Konecranes.
Z kolei w transporcie dużych mas o jednocześnie dużych rozpiętościach idealnie sprawdzą się kolejne dźwignice, których nie może zabraknąć przy różnego rodzaju obiektach przemysłowych. Tym razem będą to suwnice pomostowe (natorowe lub podwieszane, najczęściej montowane wewnątrz budynków).
Wybór konkretnego rodzaju suwnicy zależeć będzie już od jej przeznaczenia i zadania, jakie dla danej dźwignicy planuje inwestor. Ważne będzie również konkretne miejsce zastosowania nowoczesnych urządzeń dźwignicowych.
To właśnie dzięki pracy z wykorzystaniem różnorodnych i o bardzo szerokiej funkcjonalności zautomatyzowanych dźwignic można mówić o pełnej wydajności pracy w halach produkcyjnych i magazynowych.
Jednym z podstawowych założeń pracy z suwnicą pozostaje to, że są to urządzenia zaprojektowane do pracy w ruchu przerywanym, dedykowane bezpiecznemu transportowi zarówno elementów o niewielkich, jak i wielkich gabarytach.
Dzięki wprowadzeniu w pełni zautomatyzowanej pracy z wykorzystaniem dźwignic każdy proces produkcyjny czy magazynowy przebiega znacznie sprawniej, a przez to i – sukcesywnie. Do tego w optymalny sposób zapewniona zostanie logistyka w przestrzeniach tego rodzaju, co ma kluczowe znaczenie dla ogólnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa (już niezależnie od jego wielkości).
Istotne pozostaje jednak także i to, by suwnice kupować wyłącznie u doświadczonych producentów z branży. Taki świadomy wybór pozwoli na korzystanie z najbardziej sprawdzonych, profesjonalnych dźwignic, znanych z możliwie jak najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Z pewnością warto je wdrażać w nowoczesnych przestrzeniach przemysłowych wszelkiego typu – zarówno tych zlokalizowanych na świecie, jak i w Polsce.
fot. tytułowa: Jetstar Airways (jetstar.com), CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons
fot. w art.: Smnt, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons,
Alex.huang, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons