Pomimo recesji związanej z pandemią Covid-19 liczba bankructw przedsiębiorstw w Niemczech spadła do najniższego poziomu od około 21 lat. Lokalne sądy zgłosiły 15.841 upadłości przedsiębiorstw, czyli o 15,5 procent mniej niż w 2019 roku, podał Federalny Urząd Statystyczny.
Statystyki pokazują, że liczba zgłoszonych upadłości przedsiębiorstw spadła tym samym do najniższego poziomu od czasu wprowadzenia prawa upadłościowego w 1999 roku.
Ostatni raz wzrost nastąpił w kryzysowym roku 2009, bo o prawie dwanaście procent. Przyczyną zmian w 2020 roku jest zawieszenie obowiązku składania wniosków o upadłość w związku z pandemią wirusa Covid-19.
Dlatego trudna sytuacja ekonomiczna wielu firm spowodowana kryzysem Covid-19 nie znalazła odzwierciedlenia we wzroście liczby zgłaszanych upadłości przedsiębiorstw, podkreślają statystycy.
Obowiązek złożenia wniosku o upadłość dla niewypłacalnych przedsiębiorstw, który ponownie obowiązuje od października 2020 roku, jest tylko nieznacznie zauważalny w danych. Dodatkowo zawieszono składanie takich wniosków do końca kwietnia 2021 roku dla tych firm, które nadal oczekują na wypłatę pomocy publicznej przewidzianej od 1 listopada 2020 roku.
Ubezpieczyciel kredytów Euler Hermes spodziewa się, że w 2021 roku liczba upadłości wzrośnie o sześć procent, aczkolwiek dopiero od drugiej połowy roku i z bardzo niskiego poziomu. W ciągu przyszłego roku liczba upadłości wzrośnie znacznie wyraźniej, bo o około 15 procent.
„To mniej więcej ten sam poziom co w 2017 roku, więc Niemcy są w dobrej sytuacji w porównaniu z sytuacją międzynarodową” – wyjaśniają eksperci z Euler Hermes.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest szeroko zakrojona pomoc polityków w łagodzeniu skutków pandemii wirusa dla firm.
Szef Euler Hermes na Niemcy twierdzi, że trend upadłościowy stał się oderwany od rzeczywistego stanu przedsiębiorstw. Fakt, że liczba upadłości w Niemczech spadła do niskiego poziomu pomimo jednego z największych kryzysów gospodarczych, pokazuje, jak trend upadłościowy jest oderwany od rzeczywistego ogólnego rozwoju gospodarczego i aktualnej kondycji przedsiębiorstw. Obecnie szczególnie ważne jest, aby firmy uważnie obserwowały swoje finanse i jednocześnie wyznaczały strategiczny kurs na przyszłość.